Windows’unuz artik eskisi gibi stabil çalışmıyor, ve mavi ekranlarla, donup kalmalarla sıkça muhatap olmaya başladınız , aklınızda da Format Atmak var, ama durun bakalım Formattan önce yapılabilecek şeyler var. Bu aşağıdakiler benim gibi System Restore’yi daima devre dışı bırakanlar ve Norton Ghost gibi Image alma yazılımlarını kullanmayanlar içindir.

Ayrıca Cd’yi takip Repair komutu vermekten de nefret ediyorum. Sistem o kadar ağırlaşır ki dosya açmak 15-20 sn bekle. Eğer siz de bunlardan bıkmışsanız;
Öncelikle Windows sistem dosyalarını kontrol ettirip bozulanlar varsa yeniletelim: Windows Xp Cd’nizi takın Windows kurulum ekranı çıkacaktır, bu ekranı kapatalım.
Başlat–>Çalıştır—> deyip sfc /scannow yazarak Enter’a Basın deyin ve beklemeye başlayın.
RegSeeker , adli yazılımı indirip tüm registry kayıtlarını taratalım ve bulduğu tüm hatalı kayıtları bir güzel silelim.
Registry Optimizer, Programını indirip bir kez de bununla taratalım ve Registry kayıtlarını bir kez daha düzelttirelim.
Bu Program Norton Windoctor’un yaptığı isin aynisini yapıyor, yaptığım denemelerde, bu programı kullandıktan sonra Norton Windoctor ile yaptığım scanlarda hiçbir hata bulamadı.
Üsttekiler ise yaramadı Ama hala format atmamakta kararlıyız devam o zaman kurtarma konsolunu açalım
Takalım Win XP Cd’mizi ve Cd’den Boot edelim
“R” Repair komutunu R ye basarak seçelim
Kurtarma konsoluna geldik, Admin Password’umuz sorulduktan sonra DOS benzeri bir ekranla karşılaşacağız.

Simdi sırasıyla aşağıdaki komutları verelim:

CD\
cd system32
cd config
ren software software.bak
ren system system.bak
cd c:\windows\repair
copy software c:\windows\system32\config
copy system c:\windows\system32\config
exit

Boot ettikten sonra Yepyeni bir Windows XP ye sahip oldunuz Hayırlı uğurlu olsun. Fakat su an Windows u yeni kurmuş olduğumuz için programların çoğu çalışmayacaktır. O nedenle Başlat–> Tüm Programlar da çalışmayan ne kadar program varsa gidip C dizininden ( veya Windows’unuz hangisindeyse ) Program File’ ten Bu çalışmayan Programların Klasörlerini tek tek silmeniz gerekecek. (Formatsız Windows’un da bu zahmeti olsun canim), Böylece Tüm datalarınız yedeklemeye bile gerek kalmadan kurtarıldı.

Bir önceki yazımız olan Windows2003 Server Üzerinden FLV Yayınlamak başlıklı makalemizde FLV, IIS Manager ve octet-stream hakkında bilgiler verilmektedir.