İsim ve şifrenizi vista sitiliyle yazmaktan sıkıldıysanız. CTRL-ALT-DEL ile kullanmak ve kullandırmak istiyorsanız aşağıdaki anlatılanlar işinize yarayacaktır. Vista sitilini istememenizin birçok nedeni olabilir. Örneğin kullanıcılarınızın görmesini istemediği kullanıcı isimleri varsa. Mevcut kullanıcı adını bilmeyince sisteme vs. girmek için biraz daha uğraşmaları gerekir.

İkinci olarak kullanıcılarınıza CTRL+ALT+DEL’i zorunlu kılmak farklı bir güvenlik yöntemidir. Neden diye sorarsanız; Çünkü admin hakkınız olmadan bunu sisteme uygulayamazsınız. Bunun anlamı sisteminize birşey bulaşmadığı sürece bilirsiniz ki kullanıcı adını ve şifrenizi siz  yazıyorsunuz, password capture programları değil. Bu işlemi yapmak için biraz arama yaparsanız en basit yöntemin 2 registry kaydının değiştirilmesi olduğunu görürsünüz.

İlk önce kullanıcı adının yazıldığı alanı temizleyerek başlayalım. Ben ekranda bana boş username ve password görünmesini istiyorum.

Registry bu trick’i gerçekleştirir;

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System

‘DontDisplayLastUserName’ değerini bulun ve 1 e ayarlayın. (Eğer böyle bir kayıt yoksa yeni bir DWORD değeri oluşturup değeri 1 yapın)

Logoff olduktan sonra aşağıdaki gibi yeni login ekranınızı göreceksiniz

Bu ilk işimizi halletti. Şimdi CTRL-ALT-DEL’i force edelim. Bu işi yapmak için aşağıdaki registry path’ine gidiyoruz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon

‘DisableCAD’ isimli değeri bulun ve 0(sıfır) değerini verin. it to 0 (Eğer böyle bir kayıt yoksa yeni bir DWORD değeri oluşturup değeri 0 yapın)

Artık login ekranına geldiğinizde CTRL-ALT-DEL’e basmak için force edilmiş olacak

Bir önceki yazımız olan Windows2003 Server Üzerinden FLV Yayınlamak başlıklı makalemizde FLV, IIS Manager ve octet-stream hakkında bilgiler verilmektedir.