Outlook Express’i daha etkin kullanma yönünde bazı tavsiyeler aşağıda verilmiştir.

1- Çevrimdışı çalışmaya ne dersiniz?
Basitçe şu adımları uygulamanız gerekiyor. Dosya menüsü altındaki Çevrimdışı Çalış seçeneğine tıklayın. Göndermek istediğiniz postaları, internete bağlıymış gibi gönderin. Bu mesajlar, siz Gönder/Al butonuna basana kadar, Giden Kutusu içerisinde saklı kalacaktır. Bu yöntem aynı anda çok sayıda e-posta göndermek isteyenler için oldukça kullanışlıdır. Böylece e-posta gönderimleri, atıl bir zamanda gerçekleştirilerek zamandan tasarruf edilebilir.

2- Listenize yeni adres ekleyin
Var olan posta listenize yeni birini eklemek için yapmanı z gerekenler, oldukça basit. Araçlar menüsünden Adres Defteri’ne tıklayın. Gelen pencerede, o ana kadar kayıtlı olan kişilerin listesini göreceksiniz. Bu listeye yeni bir kayıt eklemek için, pencere içerisinden Yeni/Yeni Kişi seçeneğine tıklayın. Gelen son pencereye, ekleyeceğiniz kişi hakkında bilgiler girebilirsiniz. Bu bölüme, en azından e-posta adresini girmelisiniz. Diğer alanları doldurmak zorunlu değildir.

3- E-postanızı göz alıcı yapın
Outlook Express’in varsayılan arayüzü biraz alışılagelmiştir. İsterseniz monotonluktan kurtulup, bu arayüzü daha eğlenceli renklerle süsleyebilirsiniz. Örneğin, e-postanızın okunurluğunu arttırmak için, bir arka plan resmi ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için Outlook Express’i çalıştırın ve Dosya menüsünden Yeni/Posta İletisi seçeneğine tıklayın. Mesaj penceresi açıldıktan sonra, Biçim menüsünden Zengin Metin seçeneğini işaretleyin. Daha sonra da sırasıyla, Biçim / Arka Plan / Resim seçeneklerine tıklayın. Gelen pencereden, e-postanızın arka planında yer almasını istediğiniz resim dosyasını Göz at butonuna basarak bilgisayarınızdan seçin ve Tamam butonuna basın. Hepsi bu kadar.

4- Güvenlik engeli canınızı mı sıkıyor?
Outlook Express’te varsayılan ayarlar içerisinde, virüs olabilecek eklentileri engelleme özelliği bulunmaktadır. Virüs olabilecek dosyalara, görüntüler de dahildir. Ama arkadaşlarınız tarafından gönderilen bir e-postadaki görüntüyü açamamak, sizi çılgına çevirebilir. Oysa, bilgisayarınızda bir anti virüs yazılımı bulunduruyorsanız, içiniz rahat olmalıdır. Aşağıdaki yönergeleri izleyerek bu sorunu kökten çözebilirsiniz. Araçlar/ Seçenekler penceresini açın ve Güvenlik sekmesine geçin. Bu pencerede bulunan Virüs olabilecek ekler kaydedilmesin ve açılmasın onay kutucuğunun yanındaki işareti kaldırın.

5- Gönderdiğiniz mesajın çıktısını alın
Bazı mesajlarınızın kâğıda dökülmüş hali gerekli olabilir. Gönderdiğiniz mesajları yazıcıdan çıktı alarak sadece bilgisayar başında değil, her yerde okunmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için Giden Kutusu’na tıklayın. Yolladığınız bütün mesajlar bu bölümde bulunur. Yazdırmak istediğiniz mesajın başlığına bir kez tıkladığınızda, seçili hale gelecektir. Bu halde iken [Ctrl+P] tuşlarına bastığınızda, yazdırma komutunu da vermiş olacaksınız. Ayrıca, birden fazla mesajı bir arada yazıcıdan alabileceğinizi biliyor muydunuz? Bunun için yazdıracağınız postaları seçerken, [Shift] tuşuna basılı tutarak seçme işlemini yapın. Seçme işlemi tamamlandıktan sonra da yine [Ctrl+P] tuşlarını beraber kullanın.

6- İletileri örnek olarak saklayın
Mesajlarınıza arka plan resmi ekleyerek göndermekten hoşlandınız mı? O zaman size bir önerimiz var. Örneğin, size gelen ve çok beğendiğiniz bir iletiyi, şablon olarak saklayabilirsiniz. Bunun için gelen mesajı açın ve Dosya menüsünden İleti Örneği Olarak Kaydet seçeneğine tıkladığınızda, beğendiğiniz tasarımı bundan sonraki mesajlarınızda siz de kullanabileceksiniz. Size gelen e-postalar arasında beğendiğiniz tüm arka plan resimleri ya da elinizde bulunan diğer resimleri, şablon olarak kullanmanız görüldüğü gibi oldukça basit ve bir o kadar da göze hoş görünüyor.

7- Web siteleri yerine sadece adresi gönderin
Beğendiğiniz bir web sayfasını arkadaşınıza göndermek için sayfanın tamamını göndermeniz kötü bir seçim olur. Bunun için sadece web sayfasının adresini yollamak daha iyi bir seçim olacaktır. Outlook Express, Internet Explorer ile bu konuda bütünleşik olarak çalışabilmektedir. Ziyaret ettiğiniz bir web sayfasını e-postayla iletmek için Internet Explorer’da bulunan araç çubukları içerisindeki E-posta butonuna tıklayın. Outlook Express hemen çalışacak ve web sayfasının tamamı yerine sadece bağlantıyı gönderecektir.

8- Mesajlar otomatik kontrol edilsin
Ağır iş temposu içerisinde e-postalarınızın önemi büyüktür. Eğer isterseniz Outlook Express, yeni e-posta gelip gelmediğine kendisi belirli aralıklarla otomatik olarak bakabilir. Bunun için yapılacak kolay bir değişiklik yeterlidir. Araçlar menüsünden Seçenekler’e tıklayın. Genel sekmesi içerisinde Yeni iletilere … dakikada bir bak bölümündeki rakamı, dilediğiniz aralığa uygun olarak değiştirebilirsiniz. İnternet bağlantınız hızlıysa, bu işlemi otomatik olarak her dakika kontrol ettirebilirsiniz.

9- Okundu iletisi isteyin
Bazı iletilerin gönderdiğiniz kişi tarafından okunduğundan emin olmak isteyebilirsiniz. Bu işlemi Outlook Express’te kolayca yapabilirsiniz. Araçlar / Seçenekler penceresini açın ve Okundu Bilgisi sekmesine geçin. Bu sekme içerisindeki Gönderilen tüm iletiler için okundu bilgisi iste yazısının yanında bulunan onay kutucuğunu işaretleyin.

10- Diğer adres defterlerini aktarın
Outlook Express’e, diğer e-posta yazılımları tarafından oluşturulan adres defterlerini kolayca aktarabilirsiniz. Netscape, Eudora ve benzeri yazılımları n kaydedilmiş adres defterini almak için Dosya menüsünden Al / Diğer Adres Defteri seçeneğine tıklayın. Gelen pencereden diğer yazılımı seçin ve Al butonuna tıklayın. Kısa sürede onlarca adres, Outlook Express’e eklenecektir.

Bir önceki yazımız olan Windows2003 Server Üzerinden FLV Yayınlamak başlıklı makalemizde FLV, IIS Manager ve octet-stream hakkında bilgiler verilmektedir.