ASP Microsoft VBScript Runtime Error ‘800a01ad’ Hatası Çözümü

Geliştirmekte olduğunuz projenin çalışması esnasında set fso=Server.CreateObject(“Scripting.FileSystemObject”) satırında

Microsoft VBScript çalışma hatası hata ‘800a01ad’
ActiveX bileşeni nesne oluşturamıyor: ‘Scripting.FileSystemObject’

veya

Microsoft VBScript runtime  error ‘800a01ad’
ActiveX component can’t create object: ‘Scripting.FileSystemObject’

gibi bir hata ile karşılaşırsanız. Aşağıdaki adımları izleyerek bu sorunu çözebilirisiniz.

1. Adım:
Başlat / Çalıştır / Regedit yazarak Registry Editor’e ulaşıyoruz ve HKEY_CLASSES_ROOT\Scripting.FileSystemObject anahtarını bulup sağ tıklayoruz. Açılan menüden İzinler’i seçiyoruz. IUSR_Makinaadı kullanıcısını ekleyip tam yetki verelim. IIS’i Başlat / Çalıştır / IISReset –Restart yazarak resetleyelim ve deneme yapalım. Eğer sorun çözülmedi ise 2. Adıma geçelim.

2. Adım:
Registry Editor’de HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID\{0D43FE01-F093-11CF-8940-00A0C9054228}  ve HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\Scripting.FileSystemObject bulalım ve 1. Adımdaki izin işlemini gerçekleştirelim. IIS’imizi resetleyelim ve çalışıp çalışmadığını kontrol edelim. Yine çalışmazsa 3. Adıma geçiyoruz.

3. Adım:
C:\Windows\ System32\
klasöründeki Scrrun.dll dosya versiyonunun 5.6.0.6626 ve üstü olup olmadığına bakalım değilse üst versiyonunu kuralım. Bunun için www.microsoft.com’dan arayabilriz.

4. ve son Adım:
Başlat / Çalıştır / RegSvr32 %SystemRoot%\system32\scrrun.dll
yazarak çalıştıralım ve IIS’imizi resetleyip çalışıp çalışmadığını kontrol edelim. Yine çalışmazsa www.microsoft.com.tr adresinden veya 444 67 87’nolu destek hattını arayarak destek almanızı tavsiye ediyorum.